A betoncsiszolásnak, mint tartós és könnyen kezelhető padlókészítési módszernek napjainkra számos módja és kivitelezése ismert. Ezek közül kettőt szoktak szembeállítani egymással, mégpedig a száraz- és nedves betoncsiszolást. Lássuk is ezek felhasználási módjait, előnyeit és hátrányait.
A betoncsiszolás fázisai
Először érdemes megismerni a betoncsiszolás munkafolyamatának egyes részeit. A sérült, berepedezett betont ugyanis eleinte tömítőanyaggal kell ellátni, hogy egyáltalán csiszolható felületű legyen. A porózus felületű cementtej marófejjel ellátott betoncsiszoló segítségével kerül eltávolításra, valamint az egyenetlen felszín síkká tétele is így történik. Ahol a nagy méretű csiszológép nem fér hozzá a sarokhoz, ott kézi eszközzel kell homogenizálni a felületet. Ezután következhet egy speciális felületkeményítő anyag, amely lehetővé teszi a minőségi felületcsiszolást. Nedves betoncsiszolás segítésével visszaszedhető a tömítőanyag, amelynek eredményeképp a felület úgymond ’összedolgozásra’ kerül és a repedések, hibák, lyukak pedig nyomtalanul eltűnnek. Az ezt követő kezelési fázisokban a nedves csiszolást felváltja a száraz betoncsiszoló, ami nagy porral és kosszal járna, ha nem lenne rá csatlakoztatva egy ipari porszívó. Ennek a porszívónak a segítségével a felszedett betontörmelék és por egyenesen a tartályába kerül és nem pedig a környezetbe, így a száraz csiszolás során nem kell a levegőben szálló szennyeződésektől tartani. Majd jöhet a polírozás, ha a betonpadlót szeretnénk megtartani járófelületnek, amely által fényes és tükröződő felületet lehet kialakítani. Ezt követi az impregnáló szer felvitele, ami a kezelt beton felső rétegébe szívódva teszi azt még ellenállóbbá anélkül, hogy külön bevonatot képezne rajta, mint a lakkok vagy műgyanták.
Csatlakoztatható ipari porszívó segítségével a száraz csiszolás során sem keletkezik por, így tisztán végezhető a munka
Miben más a nedves vagy száraz csiszolás?
A nedves betoncsiszolás alkalmazása többféle okból is hasznos, ugyanis a keletkező por és szennyeződés nem száll a levegőben, hanem a nedvesség ejti csapdába. Ezen felül hűti a felületet munka közben, illetve finoman csiszolja egyenletessé a felületet a felvitt anyagnak köszönhetően. Hátránya azonban az, hogy a folyamat során a vizes masszától nem lehet rendesen látni a kezelt felületet, előbb le kell tisztítani azt. Ebből kifolyólag plusz munkát igényel a takarítás miatt. Száraz csiszolás esetén sokkal kevesebb betonpor és törmelék kerül ki a környezetbe, hiszen a csatlakoztatható ipari porszívó segítségével közvetlenül fel lehet azt szívni. Ezen felül nem keletkezik nedves szennyeződés sem a felületen, amelyet később fel kéne takarítani. A felület a munkafolyamat közben is jól látható, így azok a részek is, ahol esetleg többször át kell menni a csiszológéppel.
A matt padlótól az extrán fényes betonig bármilyen fényességi szint elérhető csiszológépekkel
Milyen típusú padlóknál alkalmazható?
Szinte bármilyen cement alapú betonpadlózat, márvány vagy akár gránit felcsiszolható, legyen az megkopott, porózus, berepedezett vagy csak egyszerűen régi. Átalakítást követően az újszerűen ragyogó padló nem csak esztétikus, hanem számos tényezővel szemben ellenállóvá is válik, mint az olajok vagy más szennyeződések. A repedések megszüntetésével nem gyűlik fel bennük a kosz, így tisztításuk is egyszerűbbé válik. Megjelenésre is több kinézet közül lehet válogatni, a matt felülettől egészen a tükörfényes padlóig, ez pedig a csiszolási lépések mennyiségétől függ. Minél finomabb gyémántfejű csiszolóval, majd polírozóval van kezelve a betonpadló, annál magasabb fényűvé válik. Különböző bevonatokkal ellenállóvá vagy víztaszítóvá tehető, valamint a csúszásmentesség is fontos tényező a biztonság szempontjából. A fényességi fokozat kiválasztása mellett a betonfelület színezhető is, hogy a lehető legszebb összképet nyújtsa beltéren.
Szállodákban, gyárakban, irodaházakban közkedvelt és mutatós megoldás a csiszolt betonpadló, hiszen a magasfényű felület nem csak esztétikus, de a fényt is nagyon hatékonyan veri vissza, így világosabbá téve a helyiséget. Remek alternatívát kínál magánszemélyek számára is, hiszen nem egy méregdrága kivitelezésről van szó.