A felület előkészítése után következhet a tisztább és egyszerűbb munkavégzés glettelő gép segítségével. De mikor érdemes gépi glettelést választani a hagyományos, kézi kivitelezés helyett? Mennyivel kapunk eltérőbb eredményt glettelő berendezéssel? Mi mindent lehet megvalósítani egy glettszóró gép segítségével? Ezekre a kérdésekre szeretnénk megadni a választ cikkünkben, hogy minél többen megismerhessék a gépi vakolás előnyeit.
Sima fal mindenek felett
A felújítási munkálatok és építkezések velejárója, hogy az alapok lefektetését követően az apróbb, de szintúgy fontos feladatok következnek, akárcsak a glettelés. Alapvetően egy nagy odafigyelést igénylő, időőrlő munkafolyamat, hiszen a rá kerülő rétegek minősége érdekében teljesen simának kell lennie a falnak. A repedések kezelése, egyenetlenségek kiegyenlítése aprólékos teendő, viszont enélkül minden hiba szembetűnő lesz festést követően. Új vakolat esetén pedig a teljes felület glettelése vehet el rengeteg értékes munkaórát. Gipszkarton használata esetén is szükség van finomvakolásra, hogy tökéletesen sima legyen a felület. Azt kiszámolni pedig, hogy mikor éri meg lényegesen jobban a glettszóró gép alkalmazása, spaklival történő kézi eldolgozás helyett egyáltalán nem bonyolult: nagyjából 100 négyzetméter az a határ, amely felett a gépi glettelés jóval gazdaságosabb megoldás, nem mellesleg leegyszerűsíti a munkát. Kisebb helyek, élek és sarkok, esetleg dekorációs elemek kézi glettelése eléggé macerás feladat, amelyet a gépi vakolatszóró egyszerűen és egyenletesen megold: egyszerűen fellövi a habarcsot, mintha csak sima felületre tenné. Ezekben az esetekben is érdemes a gépi vakolás mellett dönteni, ha fontos a szakszerű kivitelezés.
Mixer Flatspray gépeinkkel megtalálja számításait!
Nagy teljesítmény, aprólékos kivitelezés
A glettelő gépek nagy teljesítménye egyenes arányba hozható azzal a ténnyel, hogy legtöbbször terjedelmes felületek gyors glettelésére alkalmazzák. Amint a bútorok és nyílászárók be lettek borítva takarófóliával, a fal szennyeződésmentesítése (por) is elengedhetetlen lépés, hiszen a vakolat maximális tapadása a cél. A glettanyag vízzel való vegyítését követően a csomómentes pépet a glettszóró gép tartályába töltve már lőhető is fel a falra. Az egyenetlenségek kijavítása céljából érdemes néhány milliméteres vastagságban felvinni a vakolóanyagot és ezt többször megismételni, hogy biztosan sima felület keletkezzen. A megszáradt fal ezután csiszolással egyengethető, amelyhez ipari porszívó használata ajánlott a nagy mennyiségű keletkező por eltakarítására.
A kézi glettelés nagyobb felületeken sokkal kevésbé gazdaságos, mint a gépi megoldás
Egyszerűen, szinte bármilyen felületre
A gépi glettelés vagy vakolás másik nagy előnye, hogy számos különböző felületen alkalmazható, legyen az kő, beton vagy tégla, az épület korától szinte függetlenül. Ezen felül pedig jó néhány alapvakolattal kompatibilis, mint a cementalapú-, gipsz- vagy mész vakolóanyagok. Ebből kifolyólag ugyanakkor alkalmasak kültéri- és belső felületeken is. Nem szabad megfeledkezni a mennyezet vakolásáról sem, ami kézzel igencsak komplikált folyamat lehet, azonban glettelő géppel ugyanúgy fellőhető a habarcs, mint a sima falra. Kézi glettelésnél gyakori probléma, hogy egyszerre nagyobb mennyiség lett bekeverve, mint amennyit megfelelően fel lehetne vinni a falra. A száradási idő elég rövid, ezért probléma lehet a falon jelentős mennyiséget megfelelően eldolgozni anélkül, hogy a falon vagy a vödörben idő előtt elkezdene megkötni. Gépi gletteléssel fel sem merül hasonló dilemma, hiszen a munkát maximum az újabb adag glettanyag bekeverése szakíthatja meg.
Nézzen szét webáruházunkban és találja meg az Ön számára legmegfelelőbb eszközt!