Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
MÁRCIUSI SZÁLLÍTÁSI AKCIÓ!!!! NETTÓ 50.000 Ft feletti vásárlás esetén ingyenes a szállítás Magyarország területén belül!! MÁRCIUSI SZÁLLÍTÁSI AKCIÓ!!!! NETTÓ 50.000 Ft feletti vásárlás esetén ingyenes a szállítás Magyarország területén belül!!

Zagyszivattyú

Rendezés:

Zagyszivattyú

A lefolyórendszerek legfőbb központi eleme a zagyszivattyú, hiszen számos helyen nem kivitelezhető a gravitációs rendszerek kiépítése, ezért pumpálni kell a benne áramló folyadékot. Erre a feladatra azonban rengeteg különböző teljesítményű berendezésből lehet válogatni az igényekhez mérten.


 
a zagyszivattyú működése
A Honda szennyvízszivattyúk igazi monstrumok, emellett mobilitás jellemzi őket, hogy bármilyen helyzetben nagy segítséget nyújtsanak

 

A szennyvízszivattyú fő funkciója

Leggyakrabban a szennyvíz átemelését segíti, amelyre leginkább akkor van szükség, ha alacsonyabb területen fekvő helyről kell magasabban lévőre szállítani a zagyot. A rendszer több részből tevődik össze, központi eleme a szennyvízszivattyú, amelynek esetleges meghibásodása vagy eltömődése esetén komoly problémák következhetnek be. Ezért elengedhetetlen a rendszeres karbantartás és ellenőrzés, hogy nem megfelelő működés esetén a hibák gyorsan feltérképezhetők legyenek. Nagy teherbírásuk kiemelkedő a hagyományos vízszivattyúkéhoz képest, hiszen a legtöbb esetben nem csupán víz halmazállapotú folyadékokat kell továbbítaniuk. Példának okáért a tűzoltóság és a katasztrófavédelem is ilyen nagy teljesítményű berendezésekkel dolgozik, még akkor is, ha csak vizet pumpálnak általa. Emellett nagyon gyakori a szennyezett-, koszos víz szivattyúzása, ami nemcsak földet vagy homokot tartalmaz, hanem jelentős mennyiségű szerves anyagot vagy éppen háztartási hulladékot. Ebben az esetben elengedhetetlen, hogy nagy kopásállóságról tegyen tanúbizonyságot a zagyszivattyú. Ettől lesz alkalmas egy nagy teljesítményű szennyvízszivattyú például mezőgazdasági célokra, illetve építőipari munkálatok során jelentős mennyiségű víz átemelésére. 

 

A szennyvízszivattyú általános működése

Elsődleges szempont szennyvízszivattyú beépítésénél, hogy megfelelő méretű és kialakítású legyen a szívótér, ugyanis ezek a berendezések kis területről szívják össze a zagyot. Ezért is fontos, hogy az akna alján a zagyszivattyú felé folyjon a szennyvíz anélkül, hogy bármelyik mélyedésben vagy sarokban lerakódjon. Az összecementálódott szilárd anyagok ugyanis eldugíthatják vagy rosszabb esetben károsíthatják a szivattyút. A beépített szintvezérlésű úszókapcsoló gondoskodik a szintvezérlésről, illetve amelyik rendszer nem rendelkezik ilyen egységgel, ott a motorvédelmi vezérlő látja el ezt a feladatot. Emellett visszacsapó szerelvények vagy golyós szelepek felelnek azért, hogy a csatornából ne tudjon visszaduzzadni a szennyvíz. Egy nagy teljesítményű szennyvízszivattyú vortex járókerékkel is fel van szerelve, ami turbulens mozgást keltve örvényszerűen segít továbbítani a zagyot anélkül, hogy eltömődne a rendszer. A zagyszivattyú a hagyományos merülőszivattyúkhoz képest sokkal darabosabb és sűrűbb szennyvízzel is meg tud birkózni a nagyobb illesztéseknek köszönhetően.  Általánosan három fajtája különböztethető meg, mégpedig a szabadátömlésű szivattyú, a komplett átemelőszivattyú és a darálós vagy vágókéses szivattyú.

 

szennyvízszivattyú vásárlás online
Az ikerszivattyús rendszerek főként társasházakban népszerűek

 

A darálós zagyszivattyú ismérvei

Pontosan azt a célt szolgálja, ami az elnevezéséből is kiderül: a szennyvízbe került szilárd anyagokat aprítja fel akkora méretűre, hogy véletlenül se okozzon dugulást a csövekben. Mivel a szennyvízhálózatba nem csak szervesanyag és különböző folyadékok kerülnek, hanem például papír és higiéniai termékek is, így nélkülözhetetlen szükség van a zagyszivattyú vágószerkezetére. Ha a darabolás kellő mértékben megtörtént, a zagy már könnyűszerrel szivattyúzhatóvá válik még a vékonyabb keresztmetszetű csőhálózatban is a darabolónak köszönhetően. A zagyszivattyú igen nagy mennyiségű folyadékot képes szállítani viszonylag lassan, ezért a minimális fojtásra is erőteljesen reagál. Az alkatrészeknek felettébb ellenállónak kell lennie nem csak a folyamatos nyomás, hanem a korrózió ellen is, valamint a savas és lúgos kémhatású zaggyal is meg kell birkóznia. Problémásabb üzemeltetési körülmények között jobban kopik a zagyszivattyú vágószerkezete, ezért az évenkénti karbantartása elengedhetetlen.

Vásárlást megelőzően feltétlenül érdemes felmérni milyen felhasználási célú lesz a szennyvízátemelő szivattyú, ehhez pedig nyugodtan kérhetjük szakértő segítségét. Ilyenkor figyelembe kell venni a berendezés teljesítményét és szállítási kapacitását, emellett fontos még a maximális emelőmagasság meghatározása is. Az átemelni kívánt szennyvíz minősége is meghatározó tényező, hiszen nagy mennyiségű szilárd anyag szivattyúzásához elengedhetetlen annak előzetes darabolása. A használat során viszont nagy figyelmet kell fordítani az alkalmankénti karbantartásra, hogy minél hosszabb élettartamú legyen a berendezés.

 

TOVÁBBI TUDNIVALÓK, AMIK ÉRDEKELHETIK

 

Munkagödrök gyors víztelenítése profi szivattyúkkal

A felszíni építkezésekkel ellentétben a talajszint alatt történő munkálatokat más megközelítésből kell tekinteni, ugyanis eltérő eljárásokra van szükség. Gyakori eset, hogy az ásott területre felszivárog a talajvíz vagy rengeteg csapadék esik, ami összegyűlik a munkaterületen, ezt pedig valahogy el kell távolítani. Megbízható és masszív szivattyúrendszerek nélkül kivitelezhetetlen lenne a víztelenítés.

szennyvízszivattyú nagy teljesítménnyel

A talajvízszint süllyesztés megtervezése

A biztonságos munkaterület kialakítása elsődlegesen a tervezési folyamatokon múlik, hiszen számos tényezővel számolni kell annak érdekében, hogy stabil és vízmentes munkagödrök jöjjenek létre. Bizonyos esetekben speciális vízmentesítésre van szükség, mint például magas vízszintnél vagy kifejezetten mély munkagödröknél. A talaj összetétele, szemcsemérete és vízáteresztő képessége is erőteljes meghatározó tényező a legjobb megoldás kiválasztása során. A terepi felmérés során figyelembe kell venni a talajban futó víz- és gázvezetékeket is.

 

Vízeltávolítási módszerek

A vízmentesítés legegyszerűbb és leggyakrabban alkalmazott módja az úgynevezett nyíltvíztartás, amikor is az alapsík felett elhelyezkedő vízmennyiséget szennyvízszivattyú segítségével lassan eltávolítják. Ennek köszönhetően az építkezés száraz munkagödörben kezdődhet meg, azonban ez a módszer erősen kötött a talaj szemcseméretéhez. Nagyobb szemcseméretű kavicsos talajnál biztonsággal alkalmazható, ami azonban kisebb szemcséjű homokot (0,1mm alatti méret) tartalmaz, ott a talaj beomlásához vezethet a lazaság következtében. Emellett a nem túl mély, nagyjából fél méteres mélységnél alkalmazható hatékonyan, ha a talajvíz már bekerült a munkatérbe.

A vízszintsüllyesztés céljából fúrt kutakban működő szivattyúk folyamatosan szívják fel a felfelé áramló talajvizet még azelőtt, hogy konkrétan megjelenne a munkagödrökben. Az optimális és folyamatos vízeltávolítás érdekében többlépcsős szivattyúrendszereket kell telepíteni, lehetőleg tartalékszivattyúval, ami áramkimaradás esetén is megszakítatlan munkavégzést biztosít.

A mélykutas módszer olyan nagy átmérőjű szivattyúkkal működik, amelyek több szűrőt is tartalmaznak. Nagy hozamuk miatt kevesebb víztelenítő kúttal is jól funkcionálnak, amelyeket a munkagödrök széleire is elegendő telepíteni.

Szintén nagy népszerűségnek örvend a vákuumkutas süllyesztés, ugyanis a problémásabb talajoknál is bevethető módszer, hiszen a szivattyú a homokos és iszapos vizet is képes könnyedén továbbítani. Továbbá a mélység szinte egyáltalán nem befolyásoló tényező, mert lehetőséget nyújt akár több méter mélyről is felhozni a szükségtelen vizet, hogy a talaj stabilizálódhasson.

szennyvízszivattyú külső terpen való használathoz
Közúti munkálatok során is előfordul a talajvíz felszivárgása, amely eltávolítása nélkül nem kezdődhet meg a javítás

 

Szennyvízszivattyú, mint elengedhetetlen elem

A talajvízszint süllyesztési feladatok megfelelő módszerének kiválasztása mellett egy dolog biztosan szükséges lesz, ez pedig egy nagy teljesítményű, többféle feladatot ellátni képes szivattyú. Az optimális méretű és kialakítású szívótér biztosítását követően kerülnek beépítésre, hogy összegyűjtsék a folyékony halmazállapotú vizet. Ez sok esetben szennyezett vagy talajszemcsékkel telített folyadék lesz, amelyhez fontos, hogy a berendezések megfelelő teherbírásúak és stabilak legyenek. A szilárd darabokat tartalmazó vízzel is meg kell tudniuk birkózni, ezért elengedhetetlenek a szivárgásmentes illesztések és időtálló alkatrészek. Feladattól függően kell megválasztani a megfelelő átmérőjű szennyvízszivattyút, hogy ne tömődjön el használat közben, valamint optimális teljesítménnyel üzemeljen. Belső turbulens mozgása elősegíti a darabosabb vagy sűrűbb szennyvíz szállítását. Különböző szelepekkel és visszacsapó rendszerekkel vannak ellátva annak érdekében, hogy a felvett szennyvíz még áramkimaradás esetén se tudjon visszaduzzadni a csövekben. Szállítási kapacitásuk több méter (3-6 típustól függően), valamint néhány méteres emelőmagasságot is rá kell számolni. Legtöbb alkatrészük és tartozékuk rozsdamentes acél, illetve amelyik nem az cserélhető kopó alkatrész.