Aljzatmaró gépek
Betonmaró gép a betonmarás hatékony kivitelezéséhez
Építési vagy felújítási munkák során gyakran előfordulnak egyenetlenségek és hibák, amelyeket legkönnyebben betonmaró segítségével lehet kijavítani. Nem kizárólag betonon alkalmazható, hanem aszfalton és egyéb kőfelszínen egyaránt. Padlófelület reformálási módszerek közül a betonmarás az, amely rendkívül sokoldalúan használható. Nem csak a betonozási munkálatok után visszamaradt egyenetlenségek lesimításánál és rendbetételénél nyújt segítséget egy minőségi betonmaró gép, de akár olajsár, betonfesték vagy műgyanta eltávolítására is remekül használható eszköz. Régebbi leamortizálódott betonpadlók esetén, azok felületének frissítése céljából is remek szolgálatot tesz. Ezzel ellentétben a nagyon sima és csúszós felületek csúszásmentesítése is kiválóan megoldható betonmarással, akár rovátkolása vagy a makacs szennyeződések eltávolítása csakugyan.
Betonmaró felújításhoz
Egyes bitumenes padlószigetelések esetén, mint például a bonobit, nagy problémát okozhatnak a padlózat felújítása során, hiszen nagyon nehéz felszedni. Ez a jelenség főként az elmúlt 40-50 évben volt megfigyelhető, eleinte a melegítéses-felkaparásos módszert alkalmazták, azonban a felszabaduló gázok belélegzése egészségkárosító hatású. Ezen felül nagyon rossz szaga van, valamint tűzveszélyes tevékenység amellett, hogy nem igazán hatásos. A leragasztott linóleum, parketta vagy hajópadló felszedése esetén hasonló akadályba ütközhetünk, amikor előtérbe kerül a sárgás-barnás feketedő ragasztó. Betonmaró segítségével sokkal szebb, egyenletesebb és hatékonyabb munkát lehet végezni. Ezekkel a rendkívül erőteljes gépekkel könnyedén és drasztikusan csökkenthető az egyes felületek szintvonala, legyen az aszfalt- vagy betonmarás. Az elrontott kivitelezések esetén is szinte egyedüli megoldásként szerepel, ha az egyenetlenségek elsimítása a cél. A betonmaró gép nagy segítség lehet abban az esetben is, ha az új burkolatot nem lehet a régi szintvonalába húzni, vagy túl magasra lett betonozva a padlószint és valahogy csökkenteni kell azt. Szintkülönbség kiegyenlítésén túl hatékonyan alkalmazható betontisztításra, emiatt is számítanak a népszerű építőipari gépek közé. Betonmarást követően a felület minden esetben csúszásmentessé és enyhén barázdálttá válik, amelyre kiválóan felhordhatók a padlókiegyenlítő anyagok, valamint a ragasztók és egyéb rétegek.
A nagy teherbírású betonalapzatnak biztos alapokon kell állnia
A betonmaró gép felépítése és beállításai
A betonmarók viszonylag nagy kézi munkagépek, toló szerkezetnek minősülnek hosszú nyelük által és motor működteti őket. Többirányú mozgatásukhoz elengedhetetlenek a hozzájuk kapcsolódó kerekek (legtöbbjük előre és hátra mozgatható). Ezek az eszközök legtöbbször hat csillagmaró sorral rendelkeznek és rendkívül nagy erővel bírnak magas teljesítményük révén. A betonmaró wolfram betétes maró csillagok a centrifugális erőt használják ki alkalmazásuk során, több tengelyre felfűzve. Elhasználódásukat követően könnyedén és egyszerűen kicserélhetőek, hogy a munkafolyamatot ne kelljen hosszabb időre szüneteltetni. Ezek a masszív fémhegyek alkalmasak arra, hogy akár egyszerre nagy mennyiségű réteget válasszanak le a megmunkálandó felületről, ami jelentősen megkönnyíti és lerövidíti a munkát. Számos meghajtású betonmaró létezik, akárcsak gépkocsik esetén, úgy mint benzines, dieseles vagy környezetkímélő elektromos fajta. Használatuk azonban alapjaiban megegyezik, hiszen közös célt szolgálnak.
Az eszköz marási mélysége állítható az aktuális munkához szükséges módon, azonban körülbelül 2 mm-es mélység egyszeri marásánál működik a legkezelhetőbben. Természetesen az egyszeri marási mélység gond nélkül nagyobbra is vehető, viszont számolni kell azzal, hogy a betonmaró gép haladási sebessége ezáltal lelassul és megnövekszik a terhelése. A marás iránya legtöbbször keresztben és hosszában történik, így érhető el akár több centiméter eltávolítása több fogással. Amennyiben a felület kialakítása ezt nem teszi lehetővé, úgy a helyzetnek legmegfelelőbben kell eljárni. Ennek következtében alakul ki az enyhén barázdált és előkészített felület a további munkálatokhoz. Többfunkciós gépek révén nagy előnye még, hogy akár porszívóegység is csatlakoztatható hozzá. Ezáltal közvetlenül a betonmarás után keletkező törmelék, por és melléktermékek eltávolítása is egyszerűen gyerekjáték. A munkavégzés tisztább lesz, nem száll a por a levegőben és utólag sem kell annyit takarítani.
Betonmarás ipari padlófelületeken
Számos üzem és gyár alappadlózata felcsiszolt beton, hiszen amellett, hogy időtálló és szinte elnyűhetetlen, a magas fényvisszaverődésnek köszönhetően kevesebb megvilágítás is elegendő. Azonban gyakran megesik, hogy az aktív használat következtében nem csak a fényéből veszít a betonpadló, de időnként sérül is, ezért alkalomadtán fel kell újítani. A betonmarás mélysége mindig a felület sérülésének mértékétől és mélységétől függ az adott területen. Nagyobb mértékű és kiterjedésű felületi eróziónál feltétlenül szükséges az egész padlózat felmaratása és az alsóbb rétegek kezelése. Szintén hasznos lehet betonmarást alkalmazni erősen szennyezett padlózat esetén, főleg ha nehezen takarítható a bemélyedések és egyenetlenségek révén. Ilyen lehet például a savmarta betonfelület, vagy az olajos-ragasztós bevonatok a padlón. A felső réteg felmarásával visszaállítható annak tisztasága.
A gyenge minőségű, alacsony keménységű betonból készült padlózatok javítására is van lehetőség, amelyek feltehetőleg nem az általános technológiai előírásoknak megfelelően lettek elkészítve. Alacsonyabb minőségű betonnál megfigyelhető, hogy kikopik a cement, előkerülnek és kiperegnek a kavicsok, a finom kopás mellett a felület porzása megjelenik a levegőben és használati tárgyakon is. Az elhanyagolt, megkopott, sérült betonpadló kezelése azonban elengedhetetlen a felületi bemaródások, lyukak és repedések eltüntetése végett. A probléma időben történő felismerése szerencsére költséghatékonyan és esztétikusan orvosolható, valamint fokozható a felületi tömörség is. A hasonló jellegű problémák megelőzése végett érdemes párazáró folyadékot alkalmazni a friss felületen a technológiai előírások betartása mellett. A sérült, repedezett padlózat kijavítása általában az alábbi módon történik: betonmarás a sérülés mélységéig (rossz állapotú beton esetén új réteg húzása), majd következhet a betoncsiszolás, végül az ipari aljzatnak megfelelő kezelés, például betonszilárdító impregnálással.
Minden az alapoknál kezdődik, még ipari méreteknél is!
Betonozási hibák korrigálása
Számos esetben szükség lehet a már meglévő padlózat kijavítására, amelynek számtalan oka lehet. Előfordul, hogy már meglévő padló alól előtárult betonaljzat előkészítése a cél, amelyre műgyanta vagy ragasztott padlózat kerül. Ehhez azonban el kell távolítani az előző réteg parkettaragasztót, régi alapfestéket vagy meglévő műgyantapadlót. Az új réteg így megfelelően tud tapadni az előkészített, barázdált és tiszta betonalapra. Egyenetlenül száradt betonpadló esetén elengedhetetlen a magaspontok lecsiszolása az egységes szint eléréséhez. A túlbetonozás is hasonló probléma, ami rengeteg kivitelezési tervet húzhat keresztbe, ezért a legkézenfekvőbb megoldás egy betonmaróval a megfelelő vastagságúra csiszolni azt. Látszó betonfelületeknél kihagyhatatlan lépés a betonmarás, a betoncsiszolás is csak ezután következhet, hogy tartós és szép eredményt nyújtson. A nem megfelelően eldolgozott felületen túl láthatóan megnyilvánulhatnak az olyan jellegű hibák is, mint a betontömörítés hiánya, vagy a sarkok és szélek megfelelő elsimításának elnagyolása. A túlvizezett beton gyenge felületi minőséget eredményez, ahogyan az utókezelés hiánya is porló betonhoz vezet. Egyenként nem tűnhetnek olyan komoly dolognak, összeadódva azonban gyenge minőségű és hamar leromló betonaljzat lesz az eredmény. Legtöbbször azonban helyileg kezelhetők ezek a problémák, mégpedig bizonyos mértékű és mélységű betonmarással, amelyre aztán megfelelő minőségű rétegek kerülhetnek.